To bardzo ważne pytanie, bo przecież normalni ludzie, którzy chcą zamieszczać relacje czy posty video w social mediach nie mają wielkich pieniędzy na inwestowanie za każdym razem w wynajem studia, ekipy filmowej i montażowej. Potrzebujemy więc informacji i umiejętności, które pozwolą nam na wykorzystanie prostych, niedrogich rozwiązań.

12 marca na moim live gościłam niesamowitego Tomka Pasiuta, eksperta, człowieka, który o robieniu video wie wszystko.

Dziś dzielę się z Tobą wartością, którą Tomek dał mojej społeczności.

Lidia Buksak ( LB): Czego ludzie będą oczekiwać w najbliższej przyszłości jeśli chodzi o video?

Tomasz Pasiut (TP): Ludzie oglądają i będą oglądać nasze video, gdy będzie dawało im wartość. Słyszymy to z każdej strony ale co to tak naprawdę oznacza? Pod słowem wartość w kontekście video kryją się przede wszystkim:

Escapism, czyli ucieczka od rzeczywistości, ucieczka od świata. Mamy codzienne problemy, bolączki, oglądamy film po to, by przenieść się gdzie indziej. Takie produkcje są poza zasięgiem „normalnych” ludzi.. Taką wartość może dać np. Netflix albo kino. Żeby taki świat stworzyć potrzebne są ogromne nakłady, budżet, produkcja.

Wiedza i rozrywka – tego potrzebuje każdy i to jest coś, co możemy dać innym, nie mając dużych nakładów. Nie chodzi tu tylko o „śmieszne filmiki”. Jeśli nie jesteś dobry w nagrywaniu zabawnych video nie musisz tego robić. Wartością ma być wiedza podana w atrakcyjny sposób. Musisz mieć samoświadomość, w czym jesteś dobry, w czym się dobrze czujesz i znaleźć odpowiednią formułę.

LB: W jaką stronę video będzie zmierzało? 

TP: Obecnie jest tak, że video jest ważną formą i to w różnych wariantach np. krótkie Insta Stories, video na Linkedin czy Facebook, krótsze lub dłuższe na YouTube, relacje. Tego nie będzie mniej.

Social media będą szły w tę samą stronę, co media tradycyjne w latach 90-tych. Były gazety, ale na przełomie 1999/2000 zaczęły powstawać stacje telewizyjne. To, co dzieje się w internecie jest podobne, bo skończyła się era informacji pisanych a na fali wznoszącej jest video. Trzeba poszukiwać i sprawdzać różne formaty.

LB: Co koniecznie powinno się uwzględnić przy video dziś i w przyszłości? Co trzeba mieć, umieć?

TP:

  • Przede wszystkim trzeba mieć pomysły, które umożliwią nam docieranie do odbiorcy. Konieczna jest więc odpowiedź na pytanie: w jaki sposób mogę lepiej robić coś dla swoich odbiorców.
  • Jeśli chodzi o sprzęt to wystarczy telefon i nie potrzeba wielkiego sprzętu i kamer. Każdy dziś może nagrać film – w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie. To szansa ale i trudność, bo nagrań video ukazuje się mnóstwo i trzeba się przebić.
  • Warto rozwijać umiejętności kadrowania, montażu, konstruowania video tak, by było ciekawe, dynamiczne.
  • Wiele osób, która zaczynają publikować ma tę samą trudność: „jak zacząć?”, żeby zainteresować i żeby w pierwszych sekundach widz zobaczył wartość.
  • Bardzo ważną rzeczą, niedocenianą, jest umiejętność tworzenia video dopasowanego do kontekstu i miejsca publikacji. Poszczególne media są kontekstem. Nie możemy nagrać jednego tekstu i wrzucić na You Tube, Linkedin i TikTok bo to się nie sprawdzi. Trzeba dostosować się do odbiorcy. W jakiej jest sytuacji, kiedy i jak będzie oglądał nasze video?
  • Warto umieć formatować, np. dodać nagłówek.  Dobry nagłówek już może zasugerować widzowi jaką wartość otrzyma, zatrzyma go.

LB: A co z oświetleniem? Czy do nagrywania wystarczą lampy typu ring?

TP: Nie jestem zwolennikiem ringów, bo to nie jest światło filmowe. One są wykorzystywane ale to jest światło do make up. Nierówno oświetla, powoduje dziwne odbicia w oczach.

Najlepsze jest naturalne światło, z okna. Okno jest niesamowicie wartościowym źródłem światła dla kogoś kto zaczyna nagrywać. Wieczorem najlepiej się sprawdzają soft boxy. W 90% radziłbym, żeby skorzystać z okna. W dodatku okno daje też prostą możliwość osadzenia telefonu na odpowiedniej wysokości. Możemy przykleić przyssawkę na okno, na nią telefon i już nie potrzebujemy statywu.

LB: Jakie formaty video powinniśmy stosować w zależności od tego w jakich mediach chcemy publikować? Czy są jakieś aplikacje, które nas w tym wspierają?

TP:

Formatów może być kilka:

  • 9:16 dla stories, czyli relacji na IG, FB i Linkedin
  • 4:5 lub 1:1 do postów z video na FB i Linkedin
  • 16:9 to oryginalny obraz jaki dostajemy nagrywając z telefonu.  Możemy go wykorzystać np. do vlogów na YouTube

Jedna z umiejętności podstawowych, to umiejętność zrobienia video w kwadracie.

Wystarczy w dowolnym programie montażowym ustawić rozdzielczość 1080×1080 i włożyć do tego kwadratu nasz prostokątny film 9:16. Wtedy zyskujemy u góry miejsce na nagłówek i napisy. Kwadrat jest większy, zajmuje więcej miejsca, rzuca się w oczy.

85% ludzi ogląda video bez dźwięku, dlatego ważne są napisy z transkrypcją.

Jeśli chodzi o aplikacje wspomagające to polecam:

InShot w bardzo łatwy sposób pozwala dopasować video do odpowiedniego formatu

Kinemaster jest bardziej skomplikowany, montaż na telefonie nie jest super wygodny. Jeśli ktoś ma możliwość to zdecydowanie lepiej wybrać komputer. Tu również są darmowe programy. Jest ich wiele. Od dość prostych, ale dosyć zaawansowanych w możliwości, typu Shotcut, HitFilm Express po np. Da Vinci Resolve, który jest już super zaawansowany.

Fajną możliwość dają telefony z Androidem. Można pauzować video i zmieniać kadr. W ten sposób niemalże od razu uzyskujemy zmontowany film z różnymi ujęciami. Podczas pauz można też przełączać kamerę z przedniej na tylną i odwrotnie.

LB: Czy jest jakiś sposób na szybkie i bezproblemowe dodanie napisów do video?

TP: Niedawno pojawiło się narzędzie Simon Says. Co prawda jest to płatna aplikacja jednak dość dobrze robi transkrypcję. Nie trzeba robić wielu poprawek. Potem wystarczy ją dodać do video w dowolnym programie montażowym, z którego korzystamy. Jeśli nie mamy budżetu to pozostaje przepisywanie napisów samodzielnie.

LB: Jaka długość video jest preferowana?

TP: Wszelkie badania pokazują, że po 2 minutach percepcja widza znacząco się zmniejsza. Natomiast czas nie jest kluczowy. Ktoś może nagrać 15 sekundowe stories, które będzie nudne a ktoś inny 10 minutowe video, które będzie wciągające. Ludzie są w stanie wytrzymać znacznie dłużej pod warunkiem, że to co będą oglądać da im wartość, której poszukują. Dla formatów w social mediach warto przyjąć 2 minuty, jednak nie trzymajmy się ich kurczowo. Jeśli nie mamy wartości to niech trwa np. minutę.

LB: Czy warto robić animacje czy lepsza jest prosta forma?

TP: Oczywiście, że warto ale tylko w sytuacji, jeśli te dodatki wnoszą coś do naszej historii, do tego co mówimy. Często jest tak, że ktoś dodaje jakieś przejścia, zmniejszanie, zoomy itp. tylko dlatego, że gdzieś zobaczył i spodobał mu się efekt. Można tu przedobrzyć. Warto zacząć od prostych rzeczy. Natomiast jeśli czujemy, że coś może nasz film wzbogacić to wówczas możemy to zrobić.

LB: Jakie są  trzy klucze do sukcesu w realizacji video?

TP:

  1. Zacznij nagrywać! Nie kombinuj, nie dokładaj filozofii. Zacznij po prostu tworzyć, szukaj pomysłów i realizuj je.
  2. Sprzęt jest ważny ale nie jest najważniejszy – każdy ma w kieszeni telefon, czyli coś co pozwoli zobaczyć ludziom wartość. Wykorzystaj to.
  3. Nagrywaj jak najczęściej, cały czas. To umiejętność jak każda inna, trzeba ją ćwiczyć

Podsumowując. Możesz robić video bez wielkich nakładów finansowych. W zasadzie wszystko czego potrzebujesz zapewne już masz – smartfon. To, co jest bardzo ważne to mieć pomysł. Popatrz na rzeczy, które robisz. Nie szukaj nie wiadomo czego. Zastanów się co możesz wykorzystać, żeby dawać wartość poprzez video.

Pamiętaj też, że przede wszystkim chodzi o człowieka. Żeby Twój widz miał wrażenie, że mówisz właśnie do niego, choć go przecież nie widzisz. 

Najlepsze wystąpienia są od serca. To wystąpienia, które są prawdziwe, dają emocje.

A jeśli chcesz nauczyć się, jak się świetnie przygotować do prezentacji to zapraszam Cię na moje szkolenia i konsultacje.

Z jakimi potrzebami moich klientów najczęściej pracuję?

1. Stres przed wystąpieniami- uczymy się nie walczyć z tremą tylko tak z nią pracować, żeby nie ograniczała tylko wspierała.

2. Przygotowanie do wystąpienia – inne myślenie i inny sposób przygotowania. Pracujemy moimi autorskimi narzędziami np. Formułą 5K. Klienci mówią potem, że to wywróciło ich myślenie i pokazało, jak to robić z sensem.

3. Budowanie relacji z odbiorcami, umiejętność angażowania i mówienia w interesujący sposób

4. Dykcja i emisja głosu – jak mówić wyraźnie, tak, żeby odbiorcy rozumieli

5. Mowa ciała – czyli jak się poruszać po scenie lub przed kamerą, co zrobić z rękami w czasie wystąpienia, jak nawiązywać kontakt wzrokowy

6. Slajdy- czyli jak zrobić slajdy, które wspierają to, co mówimy

7. I wiele innych rzeczy, bo wystąpienia publiczne wymagają wielu umiejętności.

            Jakie formy mają moje szkolenia?

🟠 Procesy indywidualne: przeważnie wybierają je dla siebie menedżerowie i menedżerki wyższego szczebla, np. #CEO, członkowie zarządów. Taki proces daje możliwość skupienia się tylko na Twoich problemach, bo uczymy się tylko tego, czego Tobie brakuje do pełnej skuteczności. – najbliższe terminy we wrześniu

🟠 Szkolenia dla zespołów menedżerów. Rekomenduję zawsze połączenie pracy warsztatowej w grupie z konsultacjami indywidualnymi, dzięki czemu cały zespół robi niesamowity rozwój – najbliższe terminy we wrześniu

🟠 Szkolenia otwarte MISTRZ WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH, gdzie w kameralnej grupie uczymy się wszystkiego, co potrzebne żeby być skutecznym prezenterem biznesowym.

Więc jeśli chcesz wiedzieć, umieć i wdrożyć u siebie, w swojej firmie nowoczesne umiejętności wystąpień publicznych to zapraszam 😊

Napisz do mnie lub zadzwoń i bierzemy się #doroboty 😊

Exit mobile version