Zgodzisz się ze mną, że ludzie jedzą oczami? Tak, i dlatego najlepsi szefowie kuchni tak bardzo dbają nie tylko o smak, ale też o kompozycję dania i wygląd talerza. Wszystko jest przemyślane, nie ma chaosu, jest porządek. Czasem to prawdziwa sztuka.

A co by było, gdyby kucharz uznał, że wygląd i kompozycja dania nie mają znaczenia i wrzucił te wszystkie pyszne składniki do miksera, zmielił je na miazgę i tę papkę podał Ci na talerzu.
Co byś pomyślał? Spodobałoby Ci się takie danie? Chciałbyś je zjeść? Przypuszczam, że raczej straciłbyś apetyt. Może nawet zebrałoby Ci się na wymioty.

Dziwne, bo przecież to te same pyszne składniki. Może nawet danie tak samo pachnie. Czy naprawdę aż tak wielkie znaczenie ma sposób podania i kompozycja na talerzu?

W mojej ocenie ma ogromne znaczenie! Właśnie dlatego, że ludzie jedzą oczyma i gdy zamawiają „stek z frytkami i sałatą” to nie chcą widzieć papki na talerzu, tylko pięknie podane danie.
Dlaczego Ci o tym mówię? Bo z wystąpieniem publicznym jest podobnie.

Wyobrażam sobie, że masz ciekawe rzeczy do powiedzenia, że Twoje treści mogłyby być wartością dla Twoich odbiorców. Niestety, jeśli ich nie uporządkujesz, nie nadasz im struktury, to będzie tak, jakbyś podał odbiorcom papkę z tych treści.
Twoje wystąpienie nie może być chaosem, musi mieć jasną strukturę. Nie może być zlepkiem wszystkiego, co na dany temat przyszło Ci do głowy. I nie chodzi tu tylko o estetykę. Tu chodzi o porządek i ułatwianie życia swoim odbiorcom, bo:

  • Lepiej się słucha uporządkowanych, logicznie wynikających z siebie treści.
  • Łatwiej uporządkować sobie w głowie fakty, gdy są podane w czytelnej, czystej formie
  • Bardziej się zapamiętuje, gdy nie zużywa się energii na porządkowanie chaosu informacyjnego.

A to wszystko daje nowoczesna struktura prezentacji. Zapytasz: Nowoczesna, czyli jaka? Przede wszystkim nieskomplikowana, z wyraźnym, ciekawym wstępem i możnym zakończeniem. Z uporządkowaną częścią główną – najlepiej w 3 punktach, które mają swoje rozwinięcia.

Komu i jak to pomoże?

Tak, jak już wspomniałam, przede wszystkim uporządkowanej struktury potrzebują Twoi odbiorcy. To ułatwi im przyswajanie i analizowanie treści. Dostaną Twoje wartości wyłożone w czytelny sposób, a nie zmiksowaną papkę.

Dobra konstrukcja wystąpienia pomoże też mówcy, czyli Tobie. Tak! Tobie. Bo mając przemyślaną strukturę, będziesz przekazywał swoje treści krok po kroku, eksponował to, co najistotniejsze. I, co bardzo ważne- nie pogubisz się, nie zapomnisz najważniejszych rzeczy, nawet gdy będziesz zdenerwowany.

Twoim zadaniem – zadaniem mówcy – nie jest powiedzieć wszystko, co wiesz, ale dokonać wyboru treści, przeprowadzić selekcję i podać swoim odbiorcom jasno, przejrzyście, logicznie ułożone treści. W tym pomoże Ci przemyślana struktura prezentacji.

Podsumowując: Nie podawaj swoim odbiorcom prezentacyjnej, zmiksowanej papki, tylko pięknie ułożone na prezentacyjnym talerzu „stek z frytkami i sałatą”.

Więcej o tym w mojej książce „Szkoła Mówców. Myśl i prezentuj inaczej niż wszyscy”.

Szkoła Mówców

A jeśli chcesz nauczyć się, jak się świetnie przygotować do prezentacji to zapraszam Cię na moje szkolenia i konsultacje.

Z jakimi potrzebami moich klientów najczęściej pracuję?

1. Stres przed wystąpieniami- uczymy się nie walczyć z tremą tylko tak z nią pracować, żeby nie ograniczała tylko wspierała.

2. Przygotowanie do wystąpienia – inne myślenie i inny sposób przygotowania. Pracujemy moimi autorskimi narzędziami np. Formułą 5K. Klienci mówią potem, że to wywróciło ich myślenie i pokazało, jak to robić z sensem.

3. Budowanie relacji z odbiorcami, umiejętność angażowania i mówienia w interesujący sposób

4. Dykcja i emisja głosu – jak mówić wyraźnie, tak, żeby odbiorcy rozumieli

5. Mowa ciała – czyli jak się poruszać po scenie lub przed kamerą, co zrobić z rękami w czasie wystąpienia, jak nawiązywać kontakt wzrokowy

6. Slajdy- czyli jak zrobić slajdy, które wspierają to, co mówimy

7. I wiele innych rzeczy, bo wystąpienia publiczne wymagają wielu umiejętności.

Jakie formy mają moje szkolenia?

🟠 Procesy indywidualne: przeważnie wybierają je dla siebie menedżerowie i menedżerki wyższego szczebla, np. #CEO, członkowie zarządów. Taki proces daje możliwość skupienia się tylko na Twoich problemach, bo uczymy się tylko tego, czego Tobie brakuje do pełnej skuteczności. 

🟠 Szkolenia dla zespołów menedżerów. Rekomenduję zawsze połączenie pracy warsztatowej w grupie z konsultacjami indywidualnymi, dzięki czemu cały zespół robi niesamowity rozwój.

🟠 Szkolenia otwarte MISTRZ WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH, gdzie w kameralnej grupie uczymy się wszystkiego, co potrzebne żeby być skutecznym prezenterem biznesowym.

Więc jeśli chcesz wiedzieć, umieć i wdrożyć u siebie, w swojej firmie nowoczesne umiejętności wystąpień publicznych to zapraszam 😊

Napisz do mnie lub zadzwoń i bierzemy się #doroboty 😊

Exit mobile version