Czy wręcz przeciwnie?

Uważam, że mówca to człowiek w nieustannym rozwoju. Oznacza to również ciągłe obserwowanie w jaką stronę idą wystąpienia publiczne, co się w nich zmienia, jak to, co dzieje się na świecie wpływa na sposób przekazu, jak zmieniają się oczekiwania odbiorców.

Mówienie jest jak życie i życie na nie wpływa.

To, co jeszcze 10, 5 lat, a nawet rok temu było uznawane za fantastyczne w prezentacjach dziś może być postrzegane jako przestarzałe, drętwe, utrudniające rozumienie. Trzeba więc śledzić świat wystąpień na bieżąco, analizować i wyciągać wnioski dla siebie.

Jak się do tego zabrać?

Nie wystarczy śledzić wystąpienia osób, które są Ci bliskie tematycznie czy biznesowo. Warto poszukiwać prezentacji na nawet najdziwniejsze tematy, w zupełnie innym stylu niż Ty znasz i praktykujesz.

Zawężenie do tego co już znasz, co jest wygodne, czego sam dziś używasz – nie rozwija. Szukaj więc inspiracji w różnych miejscach.

Oczywiście nie do wszystkich wystąpień mamy dostęp. Mnóstwo świetnych prezentacji odbywa się na zamkniętych eventach i nigdy nie są udostępniane. Ale i tak, jeśli tylko chcesz, możesz znaleźć w Internecie wiele wystąpień, które będą prawdziwą inspiracją. Jeśli sam nie masz pomysłu jak szukać, możesz np. zapytać CHAT GPT o podpowiedzi (pamiętaj jednak, że on czasem zmyśla, więc sprawdzaj i weryfikuj jego podpowiedzi).

Oglądaj prezentacje sprzed wielu lat i najnowsze. Patrz na to czym się od siebie różnią.

Warto oglądać np. stare prezentacje mistrza prezentacji- Steve’a Jobsa i najnowsze prezentacje firmy Apple. Zobacz, co je różni.

Możesz też porównać wystąpienia Jobsa z prezentacjami Billa Gates’a.

Oni działali w podobnych branżach, robili podobne rzeczy, a jednak w tak różny sposób o tym mówili na scenie. Obejrzyj i zastanów się, który sposób bardziej do Ciebie przemawia i dlaczego.

Ja nie ukrywam, że nieustannie lubię i podziwiam wystąpienia Steve’a Jobsa. Uwielbiam te prostotę przekazu słowem i obrazem, poruszanie emocji, oszczędne slajdy, rekwizyty.

Bill Gates wydaje mi się merytoryczny, ale nudny. No może za wyjątkiem jego wystąpienia na TED między innymi o malarii – tam słoik z „niespodzianką”, którego użył w trakcie wystąpienia zmienił wszystko. Jeśli nie znasz tego wystąpienia to koniecznie zobacz: Bill Gates – słoik z niespodzianką 🙂

Obejrzyj poniższe wystąpienia (fragmenty) Jobsa i Gatesa. Jestem ciekawa, czy zobaczysz w nich to, co wg mnie ich różni.

Pozwól, że pokażę Ci, co według mnie różni wystąpienia Steve’a Jobsa od jego konkurenta Billa Gatesa. Dzięki takiemu porównywaniu, szukaniu tego, co Ci się podoba, a co nie, możesz znaleźć swój styl prezentacji.

 

Te dwa zdjęcia mówią już wiele, ale poniżej zobaczysz moje spostrzeżenia.

🟠Prostota kontra bizancjum – Steve Jobs znany był z tego, że używał prostych, ale skutecznych prezentacji z dużą ilością grafiki, w przeciwieństwie do Bill Gatesa, który często korzystał z dużych bloków tekstu.

🟠Emocje kontra liczby – Jobs często używał emocji i historii, aby przyciągnąć uwagę publiczności, podczas gdy Gates skupiał się bardziej na faktach i liczbach. Np.

🟠Potrzeba odbiorców kontra dane techniczne – Jobs skupiał się na przedstawianiu nowych produktów i funkcji, bazując na strukturze: „problem – rozwiązanie”, podczas gdy Gates skupiał się na przedstawianiu technicznych rozwiązań.

🟠Przerywniki muzyczne kontra cisza – Jobs często korzystał z przerw muzycznych, aby akcentować to, co ważne w swoich prezentacjach, co w tamtym czasie wyróżniało go od konkurencji.

🟠Odważne deklaracje kontra ostrożność– Jobs często wkładał kij w mrowisko, był znany z odważnych deklaracji i wizjonerskich pomysłów, natomiast Gates często prezentował bardziej ostrożne podejście.

🟠Język potoczny kontra język formalny – Jobs często używał języka potocznego i swobodnych wyrażeń, aby przyciągnąć uwagę publiczności, podczas gdy Gates skupiał się na bardziej formalnym języku.

🟠Spójność kontra chaos – Jobs był znany z tego, że jego prezentacje były spójne, zaczynały się od wprowadzenia problemu, następnie przedstawiały rozwiązanie i kończyły się wywołaniem emocji, w przeciwieństwie do Gatesa, który czasami miał problemy z utrzymaniem spójności.

🟠Umiejętność sprzedaży kontra informowanie o rozwiązaniu – Jobs był znany z umiejętności sprzedaży swoich produktów i wzbudzania zainteresowania nimi, podczas gdy Gates często był bardziej technicznie zaangażowany.

🟠Rekwizyty kontra „ja i slajdy” – Jobs często korzystał z rekwizytów i przedmiotów związanym z produktem, aby wzbudzić zainteresowanie publicznością, podczas gdy Gates rzadziej stosował ten styl prezentacji. Choć trzeba przyznać, że po wystąpieniu z komarami Gates się rozkręcił i zaczął stosować rekwizyty.

🟠Osobiste informacje kontra ogólniki – Jobs był znany z osobistego stylu prezentacji, który często zawierał anegdoty i historie z jego życia, podczas gdy Gates rzadziej ujawniał takie szczegóły o sobie.

🟠Opowieści i anegdoty i fakty

🟠Adekwatna gestykulacja kontra „flegmatyzm” – oczywiście obaj Panowie różnili się osobowością i ich „praca ciałem” w czasie prezentacji była z tym związana.

❓Tez zauważasz te różnice w stylu prowadzenia prezentacji?

Oczywiście, gdy obejrzymy najnowsze wystąpienia Gates’a zauważymy niesamowitą zmianę w przekazie, na plus. Nie wiemy, jak zmieniłyby się prezentacje Jobsa, ale przypuszczam, że tu dopiero by się działo.

A więc: Chcesz się rozwijać jako mówca? Szukaj i oglądaj ile się da.

Niewyczerpanym źródłem wystąpień są oczywiście nagrania z konferencji TED i TEDex. Znajdziesz tam wystąpienia różnej jakości: bardzo słabe i fantastyczne. Zobaczysz, jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście i realizacja tych konferencji.

Pozwól, że polecę Ci kilka wystąpień, które sama uważam za inspirujące. Zwróć uwagę, że prelegenci nie zawsze są doskonałymi mówcami. Czasem są wręcz nieporadni na scenie, ale mają mocne treści, więc i tak słucha się ich z uwagą.

  • moje ostatnie cudowne odkrycie, czyli Vinh Giang : 13 Years of Communication Skills Knowledge in 53 minutes I  Vinh Giang
  • How to sound smart in your TEDx Talk | Will Stephen | TEDxNewYork Will Stephen
  • Pełna moc możliwości: Jacek Walkiewicz Jacek Walkiewicz
  • Tim Urban: Inside the mind of a master procrastinator | TED Tim Urban
  • Czy istnieje matematyczny wzór na smutek? O życiu z chorobą psychiczną | Janina Bąk | TEDxKoszalin Janina Bąk
  • FEMINATYWY. O genderowej nowomowie słów kilka. | Maciej Makselon | TEDxKoszalin Maciej Makselon
  • „Siła wrażliwości” – Brené Brown Brene Brown
  •  „Moja wioska afrykańska” – Jane Goodall: Jane Goodal
  • „Mózg jest niesamowity” – David Eagleman: David Eagleman
  • „Jak przyciągnąć ludzi do dobrego biznesu” – Simon Sinek (TEDxPuget Sound): Simon Sinek
  • Pełna dekonstrukcja. Jak mierzyć narrację? | Kamil Kozieł | TEDxKoszalin Kamil Kozieł

Jak oglądać, żeby mieć z tego korzyść?

Najważniejsze żebyś oglądał wystąpienia uważnie, dostrzegając szczegóły. Włącz ciekawość i bądź „badaczem”. Najlepiej, żebyś wynotowywał swoje spostrzeżenia – będziesz miał materiał do późniejszej analizy.

  1. Co Ci się podoba i dlaczego?
  2. Co Ci się nie podoba i dlaczego?
  3. Jak mówca/mówczyni rozpoczyna? Jak kończy?
  4. Jakich używa sposobów, żeby skupiać uwagę publiczności? I co w Twojej ocenie jest najbardziej skuteczne i atrakcyjne.
  5. Jakich metod używa, żeby zaangażować odbiorców?
  6. Jak wygląda? Czy jego wizerunek wspiera treści?
  7. Jakie ma slajdy, co na nich jest? A może wcale nie używa slajdów tylko innych sposobów wizualizacji lub rekwizytów?

I tak dalej.

Wnioski pomogą Ci zdecydować, w którą stronę sam chcesz iść, czyli wypracować swój styl prezentowania, swój niepodrabialny sposób.

A więc: #doroboty

Samo się nie zrobi i samo się nie nauczy 🙂

Trzymam za Ciebie kciuki i będę w siódmym niebie jeśli podzielisz się swoimi spostrzeżeniami, albo wystąpieniami, które według Ciebie warto obejrzeć.

🔥A jeśli chcesz ogarnąć wreszcie wystąpienia Twojego zespołu i swoje to skontaktuj się ze mną.

Możemy pracować tak:

🟠Procesy indywidualne: przeważnie wybierają je dla siebie menedżerowie i menedżerki wyższego szczebla, np. #CEO, członkowie zarządów. Taki proces daje możliwość skupienia się tylko na Twoich problemach, bo uczymy się tylko tego, czego Tobie brakuje do pełnej skuteczności.

🟠 Szkolenie dla zespołu menedżerów. Rekomenduję zawsze połączenie pracy warsztatowej w grupie z konsultacjami indywidualnymi, dzięki czemu cały zespół robi niesamowity rozwój.

🟠 Szkolenia otwarte MISTRZ WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH, gdzie w kameralnej grupie uczymy się wszystkiego, co potrzebne żeby być skutecznym prezenterem biznesowym. (najbliższe odbędzie się w Sopocie 3-5.03. 2025 i 2-4.04.2025 w Sopocie).

Tu znajdziesz wszystkie informacje:

Dobrego dnia 🙂