Jak powinieneś pracować z mową ciała, żeby Twój przekaz idący z ciała i z Twoich słów był spójny i żeby Twoja mowa ciała mówiła, że jesteś świadomym siebie, wiarygodnym liderem? 

  1. Musisz się dowiedzieć, jaką masz mowę ciała w czasie prezentacji. Najlepiej się nagrać i obejrzeć. Możesz to zrobić w czasie ćwiczeń, prób do jakiejś prezentacji. Musisz jednak wiedzieć, że może to nie oddać sytuacji realnego wystąpienia. Najlepiej nagrać swoją prawdziwą prezntację. To da Ci wiedzę, jak się zachowujesz, gdy odczuwasz stres i gdy mówisz do prawdziwych odbiorców. 
  1. Gdy już ocenisz swoją mowę ciała, to musisz podjąć decyzję, co z tym zrobić. PO obejrzeniu nagrania będziesz wiedział, czy masz pracować nad rozluźnieniem spiętego ciała, czy nad gestykulacją, a może nad postawą albo sposobem poruszania. A może nad wszystkim na raz? 
  1. Pamiętaj, że sama wiedza nie wystarczy. Wszyscy wiedzą, że mowa ciała jest ważna, a jednak nie maja dobrej mowy ciała. Mało tego, wiedza może Cię sprowadzić na złe tory. Na przykład możesz tak się zestresować swoimi błędami, że stwierdzisz, że się nie nadajesz do wystąpień. Albo staniesz się „ekspertem” pouczającym innych jak powinno być, mimo że sam nie będziesz miał dobrej mowy ciała. Po prostu „wiedzieć” nie jest jednoznaczne z „robić”. 
  1. Ćwicz ciało. Poznaj je, zaprzyjaźnij się i współpracuj z nim. Rób rozgrzewkę ciała i aparatu mowy przed wystąpieniem.

Tu chcę Ci dać prezent. Jeśli chcesz wiedzieć, jak pracować i ćwiczyć ze swoim ciałem, jak robić rozgrzewkę ciała przed wystąpieniem to skorzystaj z mojego bezpłatnego ebooka „5 KROKÓW DO PEŁNEJ SWOBODY CIAŁA W CZASIE PREZENTACJI”. Znajdziesz tam ćwiczenia, które sprawią, że ciało będzie Twoim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem w czasie wystąpienia. Pobierz ten ebook 👇👇👇 i ćwicz.

https://lidiabuksak.pl/5-krokow-do-pelnej-swobody/

  1. Nie próbuj zmieniać i poprawiać wszystkiego na raz. Jeśli oglądając swoje nagrania zobaczyłeś, że robisz jakieś konkretne błędy, np. wieżyczkę z dłoni, to ćwicząc skup się najpierw tylko na tym jednym, konkretnym błędzie. Gdy „oduczysz” swoje ręce robienia „wieżyczki” weź na tapet kolejny błąd. I tak krok po kroku. 
  1. Ćwicz swoje prezentacje i nagrywaj je. Zobacz, jak Twoje ciało współgra z treścią. Poprawiaj mowę ciała, ale zawsze w połączeniu ze słowami. Pamiętasz przecież, że mowa ciała ma być spójna z treścią. Nie chodzi o ćwiczenie jakichś sztucznych, niby prawidłowych gestów, tylko o to, żeby Twoje gesty podkreślały naturalnie Twoje słowa. 
  1. A potem zapomnij o wszystkim. Zapomnij o tym, co wyćwiczyłeś i pozwól ciału robić swoją robotę. Zaufaj mu. Twoje ciało wie, co ma robić i w naturalny sposób wesprze słowa. Nie przeszkadzaj swojemu ciału, nie kombinuj. Jeśli mu zaufasz i skupisz się na tym, co chcesz powiedzieć i dlaczego to jest ważne, to Twoje ciało zrobi to, co trzeba. I będzie to autentyczne, swobodne.

I jeszcze kilka podpowiedzi, jak zadbać o najważniejsze elementy dobrej mowy ciała prezentera, dzięki którym będziesz wywierać dobre wrażenie.

POSTAWA

To niezwykle ważne, bo Twoja postawa, a także sposób poruszania przemówią jako pierwsze, zanim Ty sam zaczniesz mówić.

Żaden odbiorca nie zaufa prezenterowi, który ma przygarbioną, skurczoną sylwetkę, chowa głowę w ramionach czy odchyla się do tyłu. Ufamy ludziom, którzy sprawiają wrażenie opanowanych i pewnych siebie, czyli są wyprostowani i mają sprężyste ciało.

A więc:

  • Stój prosto
  • Dobrze oprzyj się na nogach
  • Nie garb się
  • Rozluźnij ramiona
  • Dbaj o to, żeby ciało było zdrowo napięte, w gotowości do działania, ale nie spięte – chodzi o to, żeby Twoje ciało emanowało energią

PORUSZANIE SIĘ NA SCENIE

 Wrażenie, jakie wywrzesz na odbiorcach, zależy również od tego, w jaki sposób wejdziesz na scenę i jak się będziesz po niej poruszał. Czy zrobisz to z energią, sprężyście i zdecydowanie, czy też będziesz powłóczył nogami, jakbyś to robił za karę. Ruch na scenie jest ważny, ale  nie może być przypadkowy i chaotyczny. Musi być świadomy, musi czemuś służyć.

  • Poruszaj się świadomie
  • Nie łaź bez sensu
  • Nie odwracaj się tyłem do odbiorców
  • Nie kiwaj się, stój stabilnie na obu nogach
  • Unikaj stania za mównicą – bo to bariera między Tobą a publicznością
  • Przemieszczaj się po scenie, żeby budować kontakt i pokazywać odbiorcom, że są dla Ciebie ważni

Jeśli zaczniesz przemieszczać się po scenie, zbliżać się do swojej publiczności, a czasem wchodzić między nią po to, żeby mieć ze słuchaczami lepszy kontakt, odbiorcy poczują, że Ci na nich zależy, poczują Twoje zaangażowanie. A gdy to poczują, będą chcieli odwdzięczyć się tym samym. Zrobią to, uważnie Cię słuchając i angażując się.

GESTYKULACJA

Przede wszystkim nie demonizuj gestykulacji i nie powtarzaj w kółko, że nie wiesz, co zrobić z rękami. To nie pomaga. 

Ręce, podobnie jak całe ciało, same Cię wesprą w czasie mówienia, pod warunkiem że im na to pozwolisz. 

Wielu mówców nie pozwala. Skupiają się na tym, żeby wykonywać jakieś konkretne gesty, a wtedy te gesty są sztuczne. W dodatku gdy mówca za bardzo się skupia na gestykulacji, przestaje myśleć o tym, po co i do kogo mówi. W efekcie zaczyna się gubić w treści, zawieszać, mylić. I kłopoty gotowe.

Pamiętaj, że wystąpienie publiczne jest rozmową z odbiorcami (nawet gdy publiczność nie dialoguje z Tobą w czasie prezentacji, to ten dialog powinien się odbywać w głowach i sercach Twoich słuchaczy).

W czasie normalnej rozmowy nie zastanawiasz się nad tym, co zrobić z rękami, one po prostu same gestykulują.

Nie myśląc o gestykulacji, gestykulujesz. Podkreślasz to, co istotne. Czasem (gdy jesteś podekscytowany) Twoje ręce wykonują szerokie, wyraziste gesty, a gdy opowiadasz o czymś bez wielkich emocji, Twoje ręce zachowują się spokojnie. I taka gestykulacja w trakcie prezentacji jest najlepsza, najbardziej naturalna i spójna z Twoją osobowością.

Oczywiście gdy stajesz na dużej scenie i mówisz do setek lub tysięcy osób, możesz wykonywać szersze, bardziej wyraziste ruchy, ale ciągle tak, jakbyś rozmawiał z dobrymi przyjaciółmi

O co zadbać?

  • Pozwól rękom gestykulować, puść je swobodnie i daj im działać
  • Nie przyklejaj łokci do tułowia, nie splataj ramion
  • Nie zaciskaj dłoni, nie ugniataj ich
  • Pamiętaj, że dobra gestykulacja odbywa się na poziomie serca i brzucha, nie poniżej (np. listek figowy)

I na koniec:

Pamiętaj, że nie chodzi o to, żeby mowa ciała była doskonała, ale żeby była autentyczna i spójna z Twoją osobowością oraz z przekazywanymi przez Ciebie treściami.

 Jeśli będziesz mieć takie podejście, to gdy poznasz swoje ciało i podstawowe zasady, nie zaczniesz ich wdrażać bezmyślnie i automatycznie. Będziesz myślał, będziesz uważny na siebie i odbiorców, a Twoja mowa ciała będzie prawdziwie Cię wspierać. Będzie mówić, że jesteś pewnym siebie liderem, że wiesz po co jesteś na scenie, że jesteś wiarygodny, autentyczny i swobodny, i że można Ci zaufać.

A jeśli chcesz nauczyć się, jak się świetnie przygotować do prezentacji to zapraszam Cię na moje szkolenia i konsultacje.

Z jakimi potrzebami moich klientów najczęściej pracuję?

1. Stres przed wystąpieniami- uczymy się nie walczyć z tremą tylko tak z nią pracować, żeby nie ograniczała tylko wspierała.

2. Przygotowanie do wystąpienia – inne myślenie i inny sposób przygotowania. Pracujemy moimi autorskimi narzędziami np. Formułą 5K. Klienci mówią potem, że to wywróciło ich myślenie i pokazało, jak to robić z sensem.

3. Budowanie relacji z odbiorcami, umiejętność angażowania i mówienia w interesujący sposób

4. Dykcja i emisja głosu – jak mówić wyraźnie, tak, żeby odbiorcy rozumieli

5. Mowa ciała – czyli jak się poruszać po scenie lub przed kamerą, co zrobić z rękami w czasie wystąpienia, jak nawiązywać kontakt wzrokowy

6. Slajdy- czyli jak zrobić slajdy, które wspierają to, co mówimy

7. I wiele innych rzeczy, bo wystąpienia publiczne wymagają wielu umiejętności.

            Jakie formy mają moje szkolenia?

🟠 Procesy indywidualne: przeważnie wybierają je dla siebie menedżerowie i menedżerki wyższego szczebla, np. #CEO, członkowie zarządów. Taki proces daje możliwość skupienia się tylko na Twoich problemach, bo uczymy się tylko tego, czego Tobie brakuje do pełnej skuteczności. – najbliższe terminy we wrześniu

🟠 Szkolenia dla zespołów menedżerów. Rekomenduję zawsze połączenie pracy warsztatowej w grupie z konsultacjami indywidualnymi, dzięki czemu cały zespół robi niesamowity rozwój – najbliższe terminy we wrześniu

🟠 Szkolenia otwarte MISTRZ WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH, gdzie w kameralnej grupie uczymy się wszystkiego, co potrzebne żeby być skutecznym prezenterem biznesowym.

Więc jeśli chcesz wiedzieć, umieć i wdrożyć u siebie, w swojej firmie nowoczesne umiejętności wystąpień publicznych to zapraszam 😊

Napisz do mnie lub zadzwoń i bierzemy się #doroboty 😊